Nasz wielki sukces!

Gdy w listopadzie 2019 roku stworzyliśmy Drużynę Tłokinionu, czyli zespół złożony z dwunastu uczniów i rozpoczęliśmy realizację podprojektu ,,Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski” nie spodziewaliśmy się, że osiągniemy taki sukces... Choć droga do niego nie była usłana różami, ale zacznę od początku.

Wybraliśmy rodzinę Chadaczów z Tłokini Wielkiej jako obiekt naszych zainteresowań. Wkrótce okazało się, że mimo żmudnych poszukiwań, udało się nam zgromadzić niewiele informacji o rodzinie, ale to było za mało, by móc zrealizować wieloetapowe przedsięwzięcie. Jednak nie poddaliśmy się, nasze kroki skierowaliśmy w stronę filii Biblioteki Gminnej im. Braci Gillerów w Opatówku w Tlokini Wielkiej. Szczęście nam dopisało, bo pani bibliotekarka Magdalena Misiak jest prawnuczką ,,głównego bohatera” projektu i przekazała nam kilka cennych informacji. Dodatkowo użyczyła nam książki z rodzinnych zbiorów, które opowiadają o rodzinie Chadaczów oraz zorganizowała spotkanie ze swoją mamą (jedną z niewielu obecnie żyjących osób pamiętających pana Antoniego Chadacza). Dzięki pani Misiak prace nabrały tępa. Przeprowadziliśmy wywiady z panią Heleną Zimną oraz z państwem Marią i Wiesławem Baranami, którzy sprawują pieczę nad kronikami OSP w Tłokini Wielkiej, z którą związany był nasz bohater. Zebrane podczas tych rozmów informacje posłużyły nam do stworzenia biogramu pana Chadacza.

Spotkania i rozmowy były dla nas cennym doświadczeniem, ale nie jedynym. Podczas zajęć projektowych mieliśmy jeszcze możliwość za pomocą sprzętu elektronicznego gromadzić materiał projektowy w postaci zdjęć, filmów, infografik, prezentacji multimedialnych.

Kiedy wszystko wydawało się zmierzać w dobrym kierunku, współpraca w zespole przebiegała pomyślnie, a efekty naszej pracy stawały się widoczne, na drodze Drużyny Tłokinionu stanął nieoczekiwany przeciwnik - pandemia korona-wirusa Sars-Cov-2. Jednak drużyna wychodząc z założenia, że nie ma takiego problemu, którego nie można wspólnie rozwiązać, bardzo szybko otrząsnęła się po decyzji o zamknięciu szkół i dzięki pomocy nowych technologii wznowiła prace. Dzięki swojemu zaangażowaniu i pomysłowości zrealizowaliśmy wszystkie założenia projektu w terminie. Co więcej, rozszerzyliśmy nasze działania. Udało się nam wybrać w wirtualną podróż po zakątkach świata, a to za sprawą prawnuka pana Chadacza - pana Tomasza Dymnego. Nawiązaliśmy z nim kontakt za pośrednictwem platformy internetowej i wysłuchaliśmy jego relacji z dalekich wojaży.

Gdy otrzymaliśmy informację o zajęciu przez nas pierwszego miejsca w konkursie na najlepszą realizację podprojektu CDEW, po chwili niedowierzania, pośród nas nastąpił niekontrolowany wybuch euforycznej radości. Zgodnie stwierdziliśmy, że ogromną przyjemnością jest być docenionym za swoją pracę.

7 grudnia, przy zachowaniu wszelkich zasad reżimu sanitarnego, członkowie zespołu wraz z opiekunem spotkaliśmy się po raz ostatni w pełnym składzie. Pani dyrektor Edyta Banasiak pogratulowała nam ciężkiej pracy, wkładu w relizację działań oraz osiągniętego rezultatu. Pani dyrektor przypomniała też, że jest to drugie takie w historii szkoły wydarzenie, kiedy to uczniowie zajmują pierwsze miejsce w konkursie na stopniu wojewódzkim. Nagroda, którą okazały się wysokiej jakości tablety, tym bardziej przekonała nas o tym, że wytrwała praca zawsze przynosi dobre rezultaty.

Mimo zakończenia niewątpliwie pięknej przygody jaką była realizacja podprojektu CDEW wszystkim członkom drużyny zostanie po niej wiele pięknych wspomnień, a także motywacja do podejmowania kolejnych inicjatyw.

 

Cezary Dolny
członek Drużyny Tłokinionu

Zapraszamy do fotorelacji:

Przejdź do galerii powiązanej z artykułem