Mówi się, że współczesna młodzież nie czyta książek, a szczególnie klasycznej literatury. Siódmoklasiści z naszej szkoły zaprzeczają temu stereotypowi. Po omówieniu lektury „Dziady cz. II” Adama Mickiewicza, która szczególnie przypadła uczniom do gustu, postanowili zorganizować nietypowe wydarzenie literackie „Wieczór z dziadami”.
W listopadowy wieczór jedną z sal lekcyjnych młodzież zamieniła w cmentarną kaplicę, jej wnętrza wypełnione były elementami charakterystycznymi dla tego obrzędu, co stworzyło wyjątkowy nastrój. I tak jak u Mickiewicza był Guślarz, w tej roli wystąpił Kacper Dębowy, towarzyszył mu pomocnik - Starzec – Kacper Mróz oraz wierny Chór, który stworzyły: Gabriela Stępień, Anna Wywijas, Patrycja Kraszewska, Natalia Majewska, Dominika Rybicka oraz Karolina Perskawiec. Do zebranych przybyły duchy lekkie – Maria Jopek i Krystian Janiak; duch ciężki – Jan Gibus i jego ofiary – Anna Olejnik, Wiktor Olczak oraz Mikołaj Grzeluszka; a także duch pośredni, pasterka Zosia – Anna Karwacka z przystojnymi młodzieńcami – Michałem Strzałką i Gracjanem Kaczorem.
Uczniowie zaskoczyli swoich gości ciekawą interpretacją tekstu, pomysłowymi kostiumami i rekwizytami, a także efektami świetlnymi oraz dźwiękowymi. Wszystko to sprawiło, że odczytanie utworu Adama Mickiewicza było prawdziwą ucztą dla zmysłów, nie tylko dla miłośników literatury.
W tej literackiej przygodzie towarzyszyli siódmoklasistom pani dyrektor Edyta Banasiak, wychowawczyni pani Urszula Borwik, pani Renata Szlenkier, pani Wioleta Dębowa, pani Izabela Krupińska a także koledzy oraz koleżanki z klasy VI i VIII. Uczestnicy wieczoru również dołączyli się do wspólnego czytania. Zarówno „Wieczór z dziadami”, jak i lektura na zawsze zapadną w pamięci uczniom naszej szkoły.