Rok Szkolny 1950/51
Wrzesień: Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w obecności władz gminnych i społeczeństwa. 1 Wrzesień - Miesiąc odbudowy Warszawy. W ciągu września w całej szkole odbyły się zbiórki pieniężne, zbiórki złomu na Fundusz Odbudowy Stolicy, zostało założone Koło Odbudowy Warszawy w kl.I i IV-tej.
Październik: 2-X Międzynarodowy Dzień Pokoju. W dniu tym referentka codziennej pracy pani Wiśniewska odczytała nam w czasie apelu, jak ludzie pracy na całym świecie manifestują swą niezłomną wolę pokoju niedopuszczenia wojny przeciwko Z.S.R.R /Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich - przyp. aut./ i krajom demokracji ludowej. 12-X-1943r. Referentka codziennej pracy podała przebieg powstania I dywizji im. Tadeusza Kościuszki, oraz bitwy pod Lenino i marszu żołnierza polskiego ramię w ramię z żołnierzem radzieckim, aż do Berlina. Następnie we wszystkich klasach odbyły się pogadanki na temat braterstwa broni.
Listopad: Odbyła się do Warszawy wycieczka najlepszych uczniów listopadzie. Fundator Inspektorat Szkolny. Postawiono 25m. długości parkan siatkowy od strony ob. Zimnego. /Komitet Rodzicielski/
Grudzień: W związku z 71 rocznicą urodzin Generalissimusa Józefa Stalina odbyły się pogadanki we wszystkich klasach
Udział uczniów-harcerzy w kursie aktywu harcerskiego w Opatówku. Komenda Powiatowa Z.H.P. /Związku Harcerstwa Polskiego/ Urządzenie zabawy szkolnej przez Komitet Rodzicielski w dniu 31 grudnia. Fundusz w wysokości 1300zł dochodu przeznaczony na zakup radia. Uczestnictwo uczniów z kl.7 na sztuce teatralnej w Kaliszu. Fundator Inspektorat Szkolny.
Styczeń: Uczczenie pamięci dnia śmierci 21.1 Organizatora Rewolucji Październikowej Włodzimierza Lenina przez godzinną pogadankę w każdej klasie. W siódmą rocznicę oswobodzenia naszej stolicy. Na apelu omawiano pomoc niezłomnej Armii Radzieckiej dla naszej ojczyzny. Ostatniego stycznia młodzież- Z.H.P. urządza zabawę karnawałową podczas której jednocześnie zostaną rozdane świadectwa.
Luty: Dzień wyboru Ob. Prezydenta Rzeczypospolitej. Na apelu porannym uczczono pogadanką. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odbyły się pogadanki we wszystkich klasach na specjalnych godzinach wychowawczych. Tydzień SFMD /Światowej Federacji Młodzieży Demokratycznej/. Młodzież szkolna uczciła wznowienie wysiłków w nauce. Wysłuchano uroczystych audycji radiowych. Pisano na ten temat wypracowania. 28.III. Rocznica śmierci gen. Karola Świerczewskiego. Na apelu porannym odczytano fragmenty z życia generała i walk o sprawiedliwość społeczną.
kwiecień 1) 30.IV. Dzień Lasu Młodzież szkolna zajęła się zadrzewianiem szkolnego ogródka i obejścia szkolnego.
maj1.V. Uroczystości 1 majowe szkoła obchadziła częściowo na terenie własnym (uroczysta akademia), a defilada odbyła się w Opatówku. W związku z dniem 1 Maja młodzież gremialnie podjęła zobowiązania którymi były: reperacja płotu dookoła starej szkoły, dekoracja szkoły. W związku z Tygodniem Oświaty kierowniczka biblioteki szkolnej Ob. A. Wierzbowska zorganizowała wystawę czasopism młodzieżowych w pięknie udekorowanej sali bibliotecznej. 9.V. Po apelu rannym dzieci wysłuchały audycji radiowej poświeconej bohaterom walk ostatniej wojny.
Czerwiec: Z okazji dnia MDD /Międzynarodowego Dnia Dziecka/ odbyła się dziecięca zabawa letnia urozmaicona deklamacjami, śpiewem i fantową loterią. W Plebiscycie Pokoju wzięło czynny udział grono nauczycielskie w charakterze agitatorów pokoju. Dzięki tej agitacji Plebiscyt Pokoju przebieg na terenie wsi pomyślnie. Dnia 17 czerwca odbyły się popisy dzieci szkolnych z okazji zbliżającego się końca roku. Była to impreza dochodowa, której dochód przeznaczono na zakupienie siatki do ogrodzenia szkoły. Również staraniem Komitetu Rodzicielskiego zakupiono 100 m siatki. W ciągu całego roku szkoła prenumerowała szereg czasopism jak: Przyjaciel, Świat Młodych, Płomyk. Płomyczek, Świerszczyk, Młody Technik, w ogólnej liczbie około 100 egz. Czasopisma wykorzystywano na lekcjach języka polskiego, na zebraniach organizacji młodzieżowych. (PCK /Polskiego Czerwonego Krzyża/, TPPR/Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej/, KOW, ZHP). Staraniem szkoły zaistniały możliwości utworzenia dziecińca na miesiąc lipiec, z którego w szczególności korzystać będą dzieci robotników i małorolnych. W b.r. kierownik szkoły był powołany na stanowisko podinspektora O.D. Obowiązki kierownicze przeszły na koleżankę ob. Wierzbowską. Również kol. Wiśniewska była powołana na Centralny kurs geograficzny do Warszawy. W czasie nieobecności dwóch sił zastępczych w nauce. M./Maria?/ Kornacka. Zakończenie roku szkolnego odbędzie się dnia 23 czerwca w godzinach popołudniowych. Na tę uroczystość złożą się popisy młodzieży: tańce, deklamacje, śpiewy i zabawy przy ognisku na boisku szkolnym. Na tym zamknięto rok szkolny.
Fragment Złotej Księgi
List
W dniu 24 września 1950 r. przybył delegowany ze Starostwa Powiatowego mierniczy Skrzypiański Jan do miejscowej Szkoły w Tłokini celem przeprowadzenia pomiaru ziemi należącej do szkoły.
Mierniczy przy obecności świadków Zimnego Mariana, Wolfa Józefa, Machowej Kazimiery i kierownika szkoły Eugeniusza Kornackiego przeprowadził pomiary na podstawie planu wsi znajdującego się w Starostwie Pow. Kaliskim nr tab. 97.
Szkoła posiadała na podstawie planu sporządzonego w roku 1885 przez inż. przysięgłego Jukowickiego jedną morgę ziemi. Odrys planu był brany 15.VI 1928r.(data i rok niepewne) przez inż. Bednarskiego z Warszawy i zanotowany w tab. likw. str: 32. W dniu dzisiejszym po wykonaniu pomiarów zakopano na 4 rogach butelki jako graniczne ziemi szkolnej. Protokół zgody na wytyczone granice podpisali sąsiedzi M.Zimny i J.Wolf dobrowolnie i zgodnie z rzeczywistością. Z dniem dzisiejszym kość niezgody wynoszącą około 400m2 ziemi przydzielano do szkoły. Szkoła natychmiast przystępuje do budowy ogrodzenia siatkowego.
Tłokinia, dn. 24.VI 1950r.
W dniach 17 i 19 czerwca 1950r. przeprowadzałem wizytacje tej właśnie szkoły, do której miałem przeniesienie z pow. nieszawskiego, a do której nie mogłem przyjść, gdyż kler nieszawski przestrzegł proboszcza Tłokini mojej komunistyczno - bezbożniczej pracy, na skutek czego delegacja chłopów z Tłokini u ówczesnego inspektora szkolnego w Kaliszu- Stefana Glinickiego wymogła odwołanie mnie z Tłokini. Po 24 latach pracy doczekałem chwili, że ani proboszcz ani konserwatywni chłopi nie mogą wstrzymać wielkiemu postępowi, któremu na imię-SOCJALIZM. Z radością stwierdzam, że właśnie w tej szkole może grono nauczycielskie może wychowywać dzieci w duchu marksistowsko- leninowskim - na budowniczych Polski Socjalistycznej.
Tłokinia, dnia 19.06.1950r.
Kierownictwo szkoły w Tłokini wielkiej włożyło dużo wysiłku w kierunku wychowania młodzieży. Wieczór urzędowy zasługuje na uznanie, świadczy o głębokiej morce nad młodzieżą szkolną na straży kierownictwa. W imieniu zarządu głównego ZMP kierownictwu szkoły wyrażam podziękowanie. Dnia 16.XII 1951r.