Podsumowanie roku szkolnego 1946/1947

Rok szkolny 1946/47

       W roku szkolnym 1946/7 w szkole naszej było wiele inowacji. Z inicjatywy p. Insp. Szkolnego Jana Borzęckiego powstają fundamenty nowego budynku szkolnego. Z rozebranych poniemieckich baraków w Opatówku i Borowie. Szkołę nową rozpoczął budować majster murarski J. Begła, mieszkaniec osady Opatówek. Miejscowa ludność obawiając się ciężarów pieniężnych nieufnie podniosła się do budowy nowej szkoły. Początki budowie dały dzieci, które w mroźne dni jesienne czyściły cegłę starą, na fundamenty nowej szkoły. Dalej dzieci starsze musiały dowozić wodę na sankach w cysternie 400 l. z odległości 250m, (w tym czasie konie stały w stajniach).

Tak więc w r.1946 powstały fundamenty nowej szkoły. Należy wspomnieć jeszcze, że nowy budynek miał stanąć tuż przy drodze, na miejscu starego, z tym że od ob. Zimnego M. szkoła odkupi 1650m2 ziemi. Cenę jaką podał nam opiekun szkoły M. Zimny - (t.j za 1650 m2 ziemi szkoła ma dać posiadane 2 morgi ziemi w Tłokini Kościelnej oraz 100 tysięcy złotych) musieliśmy odsunąć, a pogodzić się z tym że szkoła stanie wśród pól na wzgórzu.

Późną wiosną 1947r. znowu pracę przy budynku szkolnym ruszył p.insp. Szkoły Borzęcki, "naciskając" Urząd Gminy Opatówek. Istotnie, Gmina zakupiła 100 tysięcy cegły i 2 wagony wapna. Z dniem 6 czerwca znowu murarze przystąpili do pracy wznosząc mury parteru. Wszystkie materiały potrzebne do sklepienia żel-betonowych finansował Komitet Budowy Szkoły w Tłokini, robociznę zaś Powiatowy Komitet Budowy szkół. W roku bieżącym ilość dzieci powiększyła się do liczby 162. Przydzielono nową nauczycielkę panią Eleonorę Ścigajło - repatriantkę z Wileńszczyzny. Powstają dwa nowe oddziały-piąty i szósty. Uczniowie kl.V i VI chętnie pracowali w każdą przerwę przy nowopowstałym budynku, pamiętając jednak o lekcjach. W pracy wychowawczo-naukowej, grono nauczycielskie przeprowadziło:

  1. W dniu 12.10.46 wycieczkę do Poznania.
  2. 27.10.46r. przeprowadzona została zbiórka pieniężna na budowę naszej szkoły.
  3. 2.2.47r. urządzony został "Wieczór Kolęd" dla rodziców i dzieci.
  4. 7.2.47r. odbyła się fantowa loteria, czysty dochód z loterii przeznaczono na wycieczkę do Gdańska i Gdyni.
  5. 26.4.47r. Odbyła się akcja sadzenia drzewek w Winiarach w dzień "Św. Lasu".
  6. 18-23.5.47r.dzieci wyjechały na 5 dniową wycieczkę do Gdańska i Gdyni (koszt 1 dziecka wynosił 1000zł)
  7. 1.6.47r. urządzono przedstawienie na dzień "Święta Matki", które zostało przyjęte przez widzów hucznymi oklaskami.
  8. 6.6.47r. Pod kierownictwem nauczycielstwa dzieci zwiedzały Kalisz: gazownię, drukarnię, bank, teatr, oraz na zakończenie dnia wszystkie dzieci były w kinie na filmie p.t. "Młodość Edisona". W roku 1946/7 97% uczniów otrzymało promocje do klas wyższych.

Pierwsi absolwenciStaraniem kierownika szkoły, odbyły się dodatkowe lekcje popołudniowe, oraz kurs wakacyjny z którego 17 uczniów tutejszej szkoły ukończyło kl.VII mą.
Imprezy i zbiórki jakie szkoła przedsięwzięła w br.szk. dały 53,893zł dochodu. Z wymienionej sumy przekazano na budowę szkoły 14,000 zł na organizujący się Sierociniec, zakupiono 20 szt wartościowych książek do biblioteki, opłacono abonament telefoniczny za cały rok i wiele innych brakujących rzeczy w szkole.

Pierwsi absolwenci Kl.VII. Szkoły Powszechnej w Tłokini rok 1946-47.
Zacnym Junakom składamy serdeczne dzięki. Niewypowiedzianą wdzięczność za szybkie prowadzenie i kierowanie budową szkoły wyrażamy ob. Inspektorowi szkolnemu panowi Gorzeckiemu oraz inż. Jeżykowi. Dziękujemy również p. Inspektorowi za przekazanie do nasze szkoły 52 ławek, 5 tablic, 1szafy oraz stojaka do map.

Kornacki Kier. Szk.