Rok 1945-ty.
Akta szkolne zaginęły doszczętnie podczas okupacji. Wiadomości o szkole są podane przez sąsiada szkoły - 80 letniego Antoniego Wilnera. Budynek szkolny powstał około roku 1870. Budową zajmował się ówczesny komitet złożony z osób: Michała Hołysa, Kazimierza Czechowskiego i Wilhelma Wilnera. Ziemię pod budowę szkoly przydzielił ze swej własności Wilhelm Kosz. W budynku była jedna obszerniejsza sala do nauki i dwuizbowe mieszkanie dla nauczyciela. Pierwszym nauczycielem był Szymański, który po rocznym pobycie popełnił samobójstwo. Po nim był Gregorowicz dłuższy czas. Następnie p.p Pytaszowa i Zielińska.
W roku 1918 przybyła nauczycielka Stanisława Tarchalska i Roman Zarębski. Salę szkolną rozdzielono ścianą, powstały dwie klasy. Ponieważ liczba dzieci zwiększała się wynajęto w Tłokini Kościelnej w "Domu Spółkowym" jedną obszerniejszą izbę na klasę szkolną w której nauka odbywała się do 1939r. Siły nauczycielskie kolejno przybywały i zmieniały się. I tak: pracowali w tej szkole: p.p Szymantówna, Kacerowa, Tarchalska Helena, Szancer, Biłykówna Maria, Zuchowiczówna Zofia, Wiewiórkowski Stanisław, Kurzajewska Maria, Pytasz Marian, Pańkowówna Kazimiera, Zaborowicz Ignacy. Dzieci po ukończeniu piątego (V) oddziału były odsyłane do 7-mio klasowej Szkoły Powszechnej w Opatówku.
Po odzyskaniu niepodległości w roku 1945-tym już w dniu 5-tego (luteg0?) pozostałe nauczycielstwo zostało wezwane przez wójta do Gminy na zebranie nauczycielskie. Wójt Leśniak Franciszek w gorących słowach przemówił do nauczycielstwa, aby jak najszybciej zajęto się organizowaniem szkół. W dniach 8 i 9 tego lutego 1945r. odbył się zapis dzieci, zgłosiło się 120 ro, a następnie z każdym dniem liczba dzieci powiększała się. Do współpracy w szkolnictwie zaprosiłam ob. Aleksandrę Wierzbowską i obie rozpoczęłyśmy pracę nad zorganizowaniem szkoły.
W dniu 11 lutego b.r. byłyśmy na Walnym Zjeździe Naucz. w Kaliszu, na którym omawiane były wszelkie trudności związane z przyszłym nauczaniem, a referaty Kolegów i przemówienia Ob. Prezydenta miasta Kalisza Dr. Koszutskiego wzruszyły do głębi wszystkich obecnych. W trakcie, zebrania odbyło się na Placu św. Józefa uroczyste powitanie wkraczających pierwszych oddziałów wojsk polskich.
Od dnia 12 lutego 1945r. rozpoczęły się lekcje. Z wielkim trudem i staraniem zgromadziłyśmy sprzęt szkolny, ławek przedwojennych pozostałych 33 szt, stołów poniemieckich 6 szt (z Rożdżał) jeden stół klasowy duży, stolików dawnych 2 szt szafa szkolna duża 1. wieszadło 1szt. dla dzieci Akta szkolne, biblioteczka szkolna, pomoce szkolne zostały zniszczone przez okupanta. Na zebraniu rodziców zostali wybrani członkowie Opieki Szkolnej w osobach obywateli: Mariana Zimnego, Józefa Jacha, Władysława Janiaka, Napierały Michała. Główny opiekun szkolny ob. Zimny Marian za zebrane pieniądze od obywateli wsi: Tłokini Wielkiej, Małej, Kościelnej, Nowej, Zdun i Rożdżał kazał odmalować klasy i mieszkanie nauczycielskie w budynku szkolnym. Przy końcu roku szkolnego dzieci odbyły spowiedź i Kom. Św. Dnia 28/6 1945 r. zakończył się rok szkolny uroczystym nabożeństwem.