Dzień 2 czerwca 2016r. uczniowie klasy pierwszej z panią Renatą i panią Ewą spędzili na Zawodziu, w Kaliskim Grodzie Piastów. Wizytę rozpoczęli od rejsu łodzią słowiańską Calisia, odbywając podróż w przeszłość dawnym szlakiem bursztynowym po Prośnie.
Następnie pierwszoklasiści udali się do średniowiecznego skryptorium Galla Anonima, gdzie uczyli się pisać gęsim piórem oraz obejrzeli najstarszą pieczęć lakową miasta Kalisza i sposób pieczętowania dokumentów. Kaligrafia niecodziennym przyborem sprawiła dzieciom wielką radość. Podobnie jak średniowieczni mnisi, z wielką starannością i precyzją starali się napisać inicjały swoich imion. Najładniej wykonane inicjały zostały opieczętowane zabytkową pieczęcią. Muzyka dworska, która towarzyszyła uczniom podczas pracy, spowodowała, że zrelaksowani zwiedzili pod kierunkiem pana przewodnika gród Piastów i kościółek św. Wojciecha, w którym to znajduje się kopia Drzwi Gnieźnieńskich. Zawarta jest na nich historyczna opowieść o życiu św. Wojciecha i jego misji.
Dzieci obejrzały: makietę grodu, zrekonstruowane zabudowania mieszkańców, ich wyposażenie, ubiór oraz zbroje, przez co łatwiej było im zrozumieć życie naszych przodków i ich zmagania z codziennością. Pomiędzy budynkami swoje zagrody miały owce „wrzosówki’, kozy i dzikoświnie.
W przerwie obiadowej zjadły pyszny dwudaniowy posiłek, po czym przystąpiły do poszukiwania ukrytych skarbów. Mali archeolodzy odkrywali zabytki z dawnych czasów mając do dyspozycji specjalistyczne narzędzia. Dzięki temu poznali prastare rzemiosła i kulturę średniowiecza.
Na zakończenie wizyty uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno – zabawowych, łowiąc ryby, strzelając z łuku, miotając procą i bawiąc się w zabawy plebejskie. Pełni wrażeń i trochę zmęczeni powrócili do współczesności, planując kolejne wyjazdy.