„Tyle jest ciekawych książek,
więc czasami martwię się,
kiedy je przeczytać zdążę,
książki, książki te!”
Słowami tymi wyraził swój dylemat Tomasz – uczeń klasy pierwszej podczas obchodów Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych, do których włączyła się również nasza szkoła. Pani Marlena Pilarczyk, pani Renata Szlenkier i pani Ewa Olszyna zorganizowały uroczystość, w której brali udział uczniowie klasy I i uczennice z klasy IV oraz goście: pani Teresa Kobierska – dyrektor szkoły, pani Magdalena Misiak - pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku, Filii w Tłokini Wielkiej oraz pani Magdalena Leszczyńska – mama uczennicy.
Dziewczynki z klasy IV: Ola Cepak, Ola Klepanda, Emilia Nogaj, Paulina Pilas, Ania Śnieguła i Dorota Waliszewska przybliżyły uczestnikom spotkania historię tego święta oraz opowiedziały jak wyglądały książki w przeszłości, a także zaprezentowały e – booki, czyli książki elektroniczne oraz zastanawiały się, jak będą one wyglądały w przyszłości.
Pierwszoklasiści w pięknie recytowanych wierszach opisali wygląd i rolę książek oraz jak należy je chronić i szanować, a piosenką pt. „Kraina czarów” zabrały uczestników spotkania do baśniowej krainy, w której żyją m.in. Czerwony Kapturek, Kot w butach, Kopciuszek i Śpiąca Królewna.
Dalsza część uroczystości poświęcona była bibliotece i pracy pań bibliotekarek, którym uczniowie złożyli życzenia i wręczyli pamiątkowe podziękowania. Życzyli paniom, aby nigdy nie zabrakło im towarzystwa – czyli czytelników. Część artystyczną spotkania zakończyła piosenka pt. „Baju, baj książeczko!”
Potem przyszła kolej na konkursy i zabawy ruchowe, które przeprowadziły pani Magdalena Misiak i pani Marlena Pilarczyk. Nagrodą za prawidłową odpowiedź były kolorowe zakładki, znaczki odblaskowe i przejście przez „tęczowy tunel”. Po rozstrzygnięciu konkursu plastycznego „Moim ulubionym bohaterem jest ….” uczniowie otrzymali pamiątkowe książki i przybory szkolne.
Panie żegnając się z uczestnikami spotkania, zapraszały uczniów, aby jak najczęściej sięgali po książki i byli częstymi gośćmi bibliotek.