Dlaczego warto uczyć się historii? Co to są źródła historyczne? Czym zajmuje się archeolog? Jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy? Na te pytania uczniowie klasy IV i V uzyskali odpowiedź podczas wycieczki do Kaliskiego Grodu Piastów, zorganizowanej przez panią Izabelę Krupińską i panią Katarzynę Wyborną.
Po przybyciu do Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu grupa z naszej szkoły rozpoczęła żywą lekcję historii. Otworzyły się wtedy dla nich średniowieczne wrota, które przeniosły ich w dawne czasy. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali krótkiej prelekcji dotyczącej dziejów tego miejsca i rodu Piastów oraz wiadomości związanych z pracą archeologa. Następnie mogli spróbować swoich sił w tym zawodzie. Jako mali archeolodzy odkrywali za pomocą profesjonalnych narzędzi ukryte w piasku repliki skarbów. W ten sposób mogli poznać prastare rzemiosła i życie codzienne w wiekach średnich. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem oddawali się swojemu nowemu zajęciu i bardzo szybko nabierali nowych umiejętności.
Po tej fascynującej przygodzie czwarto- i piątoklasiści wzięli udział w grze historycznej „Poszukujemy Piastowskiego Skarbu”. Tym razem musieli się wcielić w wojów piastowskich, podzielonych na drużynę Mieszka I i Ottona II. Po wysłuchaniu legendy o zagubionym skarbie przez wojska Bolesława Chrobrego, udali się na jego poszukiwania. Na swojej drodze napotykali wskazówki, które miały doprowadzić uczestników do miejsca, gdzie prawdopodobnie znajdował się drogocenne łupy. Nasi uczniowie, według organizatorów, są urodzonymi poszukiwaczami, bo znaleźli skarb w bardzo krótkim czasie. Okazało się, że było to pięćdziesiąt srebrnych monet. Odkrywcy przekazali je pracownikom muzeum, ponieważ wiadomo, że znalezione rzeczy zawsze posiadają swoich właścicieli, w tym przypadku była to własność całego narodu polskiego. W ten sposób uczniowie przypomnieli sobie zasadę dotyczącą szacunku dla czyjejś własności.
Gra terenowa mimo że była bardzo atrakcyjna, to wymagała nie lada wysiłku fizycznego i intelektualnego od swoich graczy. Po jej zakończeniu uczestnicy mieli czas na regenerację swoich sił. Posilili się pysznym obiadem i aktywnie spędzili czas na strzelaniu z łuków, karmieniu sympatycznych kózek, przebywających w zagrodzie lub przebieraniu się w oryginalne stroje rycerskie. Nie tylko chłopcy, ale również dziewczynki choć na chwilę zapragnęły zmienić się w średniowiecznego rycerza.
Na zakończenie pobytu w rezerwacie uczestnicy wyprawy ruszyli w rejs spacerowy po
Prośnie zrekonstruowaną łodzią św. Wojciecha. Była to niezwykle przyjemna rozrywka. Płynąc, uczniowie mogli obserwować kaliskie krajobrazy oraz różne gatunki zwierząt, które żyją w wodzie. Ta rzeczna wyprawa zapewniła wszystkim dużo relaksu i uśmiechu na twarzy.
Za sprawą tej wycieczki uczniowie z naszej szkoły weszli do świata pełnego tajemnic, które czekały, by je odkryć. Dowiedzieli się jak przed wiekami wyglądało życie oraz zdobyli nowe umiejętności i doświadczenia, o które we współczesnym świecie jest trudno. Przekonali się, że historia to bardzo ważny przedmiot. Dzięki niej odróżniamy się od innych narodowości, to ona spaja naszą tożsamość, to ona wznieca w nas płomień patriotyzmu, to ona opisuje naszą wspólną przeszłość. Bez niej trudno jest określić kim się jest naprawdę, więc absolutnie warto ją znać. Ponadto obecność w Kaliskim Grodzie Piastów uświadomiła dzieciom, że w Kaliszu jest wiele ciekawych miejsc, nie tylko można zwiedzać galerie handlowe.
Zapraszamy do fotorelacji: