Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 grudnia 2013 r. ogłoszono rok 2014- Rokiem Oskara Kolberga. Fakt ten pozwolił Polakom przybliżyć sobie postać ciągle mało znanego folklorysty.
Grudniowe dni stały się doskonałą okazją, aby godnie uczcić 200. rocznicę urodzin badacza polskiej wsi. To właśnie Oskar Kolberg w 33 tomach oddał wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej.
W udekorowanej na ludowo sali zgromadzili się uczniowie klas I-IV, dyrektor szkoły Teresa Kobierska, nauczyciele oraz rodzice.
Na wstępie wszyscy zapoznali się z prezentacją multimedialną , przygotowaną przez uczennicę gimnazjum - Julię Reksę, której bohaterem był Oskar Kolberg.
Z kolei członkowie koła teatralnego zaprezentowali scenkę zatytułowaną ,,Lofrowanie pyrek z bambrym’’. Niezwykłość sztuki polegała na tym, iż aktorzy posługiwali się gwarą. Uczniowie i goście mogli bliżej poznać dialekt wielkopolski, słuchając gwarowych opowieści i dowcipów. Gromkie brawa się rozległy, gdy pierwszoklasiści zatańczyli krakowiaczka, a drugoklasiści i trzecioklasiści zaśpiewali piosenki.
Głównym punktem uroczystości było spotkanie z członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Opatówku- panią Danielą Sztrajt, która przybyła na spotkanie w stroju ludowym i opowiadała zebranym o pracy koła, występach, o nieco zapomnianych zajęciach -szydełkowaniu, haftowaniu. Pani Daniela bardzo chętnie odpowiadała na wszystkie pytania dzieci.
Największą jednak atrakcją stała się pięknie wyeksponowana wystawa dawnych przedmiotów. Wśród nich można było podziwiać sprzęty gospodarstwa domowego i wyroby rękodzielnicze. Niektóre dzieci po raz pierwszy ujrzały: żelazka na węgiel i duszę, moździerz dawne pieniądze, młynki, zegary, lampy naftowe, stare formy do ciast, przepiękne koronkowe firany, obrusy, narzuty i serwety.
Wszyscy doskonale bawili się ,,na ludowo i regionalnie’’. Oskar Kolberg stał się wszystkim bliższy, a spotkanie okazało się niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.
Koordynatorkami projektu były: pani Renata Szlenkier, pani Ewa Janiak, pani Marlena Pilarczyk i pani Wiesława Giercarz. Pani dyrektor podziękowała organizatorkom i dzieciom za ciekawe zajęcia, a szczególnie pani Danieli Sztrajt za przybycie na uroczystość.