„Niepodległość to brąz na cokołach,
lecz na co dzień – mówiąc po polsku,
polski dom, polski las, polska szkoła,
polska władza i polski Kościół”.
Jesień, lecą liście, listki, listeczki… To znak, że zbliża się jedno z najważniejszych świąt państwowych – listopadowe Święto Odzyskania Niepodległości.
To właśnie 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.
Wspomnianego dnia, słynny polski przywódca i działacz niepodległościowy Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich, a przebywający na naszych ziemiach oddziały obcych żołnierzy zaczęły się wycofywać.
Ponownie mogliśmy się cieszyć ze swojego własnego domu – Polski, który przez wiele lat zawłaszczany był przez Rosję, Prusy i Austrię.
Odzyskując niepodległość Polacy udowodnili, że są jednym z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata.
Mimo późnojesiennej aury, 6 listopada w Zespole Szkół w Tłokini Wielkiej stał się dniem radosnym i wyjątkowym, zamanifestowaliśmy w tym dniu swój patriotyzm.
W sali udekorowanej barwami narodowymi i jesiennymi liśćmi, pod hasłem „Tu jest nasz dom – Polska” odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości, przygotowana przez uczniów klasy III oraz gimnazjalistów pod opieką pań Marleny Pilarczyk i Renaty Szlenkier. Nad pięknym śpiewem chóru czuwała pani Urszula Borwik. Za sprawą młodych aktorów uczestnicy uroczystości wysłuchali wierszy o tematyce niepodległościowej i patriotycznych pieśni oraz uczcili pamięć wszystkich walczących i poległych. Odegrana przez uczniów scenka zachęcała do nauki historii i przybliżyła wszystkim przebieg wydarzeń, kiedy to wolność zapukała do Polski.
Urodziliśmy się już w wolnym kraju ale powinniśmy przywołać emocje tych, którzy wywalczyli dla Polski niepodległość – wzruszenie, dumę i radość.
Do takiego uroczystego obchodzenia Narodowego Święta Niepodległości i wspólnych działań, które pozwolą w tych dniach poczuć się razem, zachęcał w liście do uczniów, nauczycieli i rodziców Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. To z inicjatywy pana prezydenta uczniowie i nauczyciele udekorowali swoje stroje galowe własnoręcznie wykonanymi kokardami narodowymi, by ukazać dumę z barw narodowych. Warto pamiętać, że „Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować”.