WYCIECZKA DO GOŁUCHOWA I RUSSOWA

Deszczowa aura nie zraziła do tego, co lubią wszyscy- do szkolnej wycieczki.

W piątek, 16 maja uczniowie klas: III, IV ,V, VI oraz I i II gimnazjum wraz z wychowawcami opuścili mury szkolne, by udać się do Gołuchowa i Russowa.

Pierwszym etapem wycieczki była Pokazowa Zagroda Żubrów w Gołuchowie, która została założona w 1977 roku i zajmuje powierzchnię 20 ha ogrodzonego terenu. Żyją w niej żubry, koniki polskie, daniele i dziki. Zagroda zlokalizowana jest w kompleksie leśnym przylegającym do parku-arboretum wokół zamku Czartoryskich. Hodowla dzikich zwierząt nawiązuje do dawnej tradycji utrzymywania zwierzyńca w pobliżu rezydencji magnackich.

Po sesji fotograficznej ze zwierzakami i pysznym śniadaniu w pobliskiej restauracji, wycieczkowicze pojechali do Russowa, by zwiedzić dom rodzinny Marii Dąbrowskiej. Autorka ,,Nocy i dni’’ spędziła tutaj dzieciństwo i młodość. Dworek jest rekonstrukcją pomieszczeń, które mieściły się w domu państwa Szumskich- rodziców Marii.

Uczniowie zwiedzili : pokój panieński, sypialnię salon, gabinet ojca oraz kuchnię. Podziwiali obrazy, zdjęcia i inne, nieliczne pamiątki po pisarce. Przy aranżacji wnętrz posłużono się również rekonstrukcją muzealną, ponieważ oryginalne wyposażenie domu uległo całkowitemu rozproszeniu.

Następnie zwiedzający obejrzeli utworzoną na terenie parku ekspozycję etnograficzną budownictwa chłopskiego z regionu kaliskiego. Zajrzeli do stodoły, obory, chaty i domku zielarki. Oglądając stare sprzęty i wyposażenie wnętrz, przenieśli się na chwilę w XIX wiek.

Mimo iż pogoda nie sprzyjała, wszyscy zgodnie stwierdzili, że zorganizowana przez panią Edytę Banasiak wycieczka, była bardzo udana i ciekawa.

Zapraszamy do fotorelacji:

Przejdź do galerii powiązanej z artykułem