Stan wojenny - 32 rocznica

W piątkowe południe członkinie koła historycznego Wioleta Goral, Klaudia Melka, Anna Olejniczak, Marta Szafran, Roksana Hańczyk apelem przypomniały skrawek historii związany z wprowadzeniem w Polsce 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego. Uczniowie i nauczyciele zebrani tego dnia w Zespole Szkół w Tłokini Wielkiej , wysłuchali uczennic klasy 3 gimnazjum które naświetliły genezę wprowadzenia stanu wojennego, a następnie przybliżyły jego przebieg, ukazując najbardziej tragiczne wydarzenia tamtego okresu. Jest to data która zapisała się w naszej historii, powinniśmy ją zapamiętać i przekazywać z pokolenia na pokolenie. Będziemy ją przypominać po to, aby potomni wyciągali wnioski, że są sytuacje nawet bardzo tragiczne i trudne, ale trzeba je rozwiązywać negocjacjami, a nie siłą.  Uczennice zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, w którym wykorzystano m. in. autentyczne nagranie radiowe przemówienie Wojciecha Jaruzelskiego oraz piosenkę barda "Solidarności" Jacka Kaczmarskiego pt. „Mury” w wykonaniu uczennic klasy pierwszej gimnazjum Aleksandry Banasiak, Aleksandry Bryły, Natalii Olejniczak, Natalii Pilas i Julii Reksy. Zgromadzeni na apelu, oddali hołd wszystkim ofiarom represji  stanu wojennego .
Uczennice zaapelowały o uczczenie pamięci ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie symbolicznej świeczki w 32 rocznicę jego wprowadzenia . Jest to akcja Instytutu Pamięci Narodowej. „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestów solidarności mieszkańców państw Zachodu z Polakami w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r.
Warto po tylu latach, spojrzeć na dzień 13 grudnia nie tylko przez pryzmat pamięci o bardzo bolesnym okresie, tragicznych wydarzeniach. Warto spojrzeć z punktu widzenia tego, co udało się od tego czasu Polsce, Polakom i nam wszystkim osiągnąć.

Zapraszamy do fotorelacji:

Przejdź do galerii powiązanej z artykułem