Zabytki i ciekawe miejsca naszej małej ojczyzny

We wrześniowe, słoneczne przedpołudnie uczniowie klasy II szkoły podstawowej i I gimnazjum wraz z wychowawczyniami Renatą Szlenkier i Marleną Pilarczyk powędrowali do Tłokini Kościelnej.

W ramach prowadzonej w szkole akcji – „Poznajemy zabytki i ciekawe miejsca naszej małej ojczyzny” uczniowie zwiedzili tutejszą świątynię, położoną malowniczo, na jednym z najwyższych wzgórz w okolicach Kalisza. Kościół Parafialny p.w. św. Jakuba, to niezwykle cenny zabytek, bo zbudowany w XVI, a odrestaurowany w XVII w. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli zakrystię, ołtarze, 300 – letnie organy oraz równie stary obraz Matki Bożej, który zajmuje honorowe miejsce w prezbiterium. Zwrócili również uwagę na metalową dzwonnicę oraz dumnie wiszące na niej dzwony: św. Jakuba, św. Marii i św. Józefa.

W skład kompleksu parafialnego wchodzi również organistówka, w której w przeszłości odbywała się katechizacja dzieci i młodzieży oraz plebania – dom księdza proboszcza.

Dalsza droga wiodła wędrowców na cmentarz parafialny, powstały na początku XIX w. Cmentarz jest naszą historią. Ludzie, którzy odeszli pozostają w naszej pamięci właśnie dzięki niemu. Ich życie zostało zamknięte w grobach, a ich losy w naszych sercach i pamięci.

Na tłokińskim cmentarzu znajdują się groby ludzi, którzy wnieśli jakąś część siebie w tworzenie historii Polski i naszej małej ojczyzny.

Drugoklasiści i gimnazjaliści odwiedzili miejsce spoczynku budowniczego i kierownika szkoły – pana Eugeniusza Kornackiego. Uporządkowali zbiorową mogiłę żołnierzy radzieckich, poległych w walce z Niemcami w czasie wyzwalania Ziemi Kaliskiej oraz grób byłej nauczycielki, pani Biłykówny. Na mogiłach tych zmarłych uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Następnie odwiedzili mogiły swoich bliskich, gdzie odmówili modlitwę i również zapalili znicze.

Pełni zadumy, refleksji nad kruchością życia i nad tym, co ważne w życiu, powrócili do szkoły.

Zapraszamy do fotorelacji:

Przejdź do galerii powiązanej z artykułem