Wczoraj mali, dziś dorosły świat – słowa piosenki najlepiej odzwierciedlają to czego uczestnikami byli uczniowie najstarszych klas w Zespole Szkół w Tłokini Wielkiej.
Pięknego, słonecznego popołudnia 6 czerwca szóstoklasiści ruszyli w drogę szlakiem pod nazwą: „Byliśmy, jesteśmy, będziemy…” Te słowa przyświecały pożegnaniu absolwentów szkoły podstawowej. Był to ważny i wzruszający moment dla nich samych, ich rodziców i nauczycieli. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Marlena Kiermas - Gruszka, Przewodnicząca Rady Rodziców Arleta Reksa, zastępca przewodniczącej Rady Rodziców Mariola Król, Skarbnik Anna Strzałka, oraz nauczyciele, rodzice i uczniowie klas I i V szkoły podstawowej. Uczniowie zaprezentowali część artystyczna wspartą prezentacją multimedialną oraz oprawą muzyczną. Powrócili do wspomnień, zaprezentowali program pełen ciekawostek, miłych wydarzeń z ich życia szkolnego. Część pierwsza „byliśmy” nawiązała do lat najmłodszych spędzonych w szkole, gdy następowało „formowanie ucznia”. W części drugiej pt „jesteśmy” szóstoklasiści zawarli wspomnienia z klasy czwartej, piątej i szóstej: dorastanie, czas nauki, pierwsze sprawdziany, klasówki, wycieczki, dyskoteki, przyjaźnie. Najkrótsza cześć pt. „będziemy” dotyczyła kolejnego etapu w życiu uczniów - nauki w gimnazjum. W swoich słowach zawarli myśli dotyczące – przyszłości pełnej znaków zapytania, rozterek i niepokoju, ale także optymizmu i szerokich planów. Oto chodzi jedynie by naprzód iść wciąż śmiało. Absolwenci szkoły podstawowej w pięknych słowach wierszy i tekstem piosenek złożyli podziękowania rodzicom, nauczycielom, wychowawcy. Następniepolonezem rozpoczęli bal absolwentów.
Najstarsi gimnazjaliści po 10 latach dobiegli kresu swojej wędrówki w naszej szkole. 21 czerwca w uroczystej atmosferze wspólnie z trzecioklasistami jeden z ostatnich dni spędzili Pani Dyrektor, zaproszeni goście: proboszcz parafii Dębe – ksiądz Józef Nowacki, Sekretarz Gminy Opatówek Krzysztof Dziedzic, Przewodnicząca Rady Rodziców Arleta Reksa, Zastępca przewodniczącej Rady Rodziców Mariola Król, emerytowana nauczycielka języka polskiego – pani Jadwiga Borwik oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Tłokini Wielkiej, rodzice i uczniowie klasy II gimnazjum.
Młodzież z III klasy stoi przed nieznanymi wyzwaniami, które stawia im nowe miejsce nauki. W świetle tej sytuacji podczas uroczystej akademii przystąpili do rozmowy kwalifikacyjnej, ale jeszcze w starej szkole, którą nazwali szkołą talentów. Była pani dyrektor i kilkunastu kandydatów, którzy chwalili się swoimi umiejętnościami, doświadczeniami i zdolnościami. Dyrektor firmy i jego współpracownicy, męski zespół muzyczny, aktor, babysitters, akrobata, rolnicy, sportowcy, prymusi, lingwiści, modele, treser dzikich zwierząt, turyści, wszyscy z wymienionych osób przyznali, że swoje talenty mogli rozwijać w szkole w Tłokini Wielkiej. Dowód na to widownia mogła znaleźć w CV kandydatów i na zdjęciach w prezentacji przygotowanej przez uczniów klasy III gimnazjum. Ich aplikacja byłaby niepełna gdyby nie złożone podania do osób, które były z tą młodzieżą przez cały czas edukacji. Gimnazjaliści przepraszali za to, co było złe Panią Dyrektor, wychowawców, nauczycieli i rodziców oraz dziękowali im za cierpliwość, tolerancję, wytrwałość i miłość, którą otrzymali od nich w niezmierzonych ilościach. W tych momentach nie brakowało łez i ciepłych słów. Były również uśmiechy, kiedy to uczniowie z klasy II gimnazjum zaśpiewali swoim kolegom echa, w śmieszny sposób charakteryzujące każdego z osobna.
Po tych silnych emocjach, parafrazując znanego poetę, nadszedł czas na miłe szaleństwa. Bal trzecioklasistów rozpoczął się uroczystym polonezem. Hala sportowa podczas tego tańca rozświeciła się nowym blaskiem, którego twórcami były eleganckie pary gimnazjalistów. Trwał on potem przez wiele godzin wspólnej zabawy przy melodyjnych rytmach.
Uczniowie klas VI i III gimnazjum chcieliby serdecznie podziękować rodzicom za wsparcie i miłość, którą otrzymują od nich każdego dnia oraz za zorganizowanie dla nich wspaniałych bali. Kierują również słowa podziękowania nauczycielom, pracownikom szkoły i wszystkim, tym którzy zapewniali im warunki do nauki za pomoc, przekazywaną wiedzę, cierpliwość i możliwość rozwoju w bezpiecznych warunkach.
Wychowawczynie klas zaś składają swoim wychowankom życzenia, by uczucie lęku przed nową rzeczywistością było bezpodstawne, by każdy w nowym środowisku spotkał bratnią duszę, by zawarta przyjaźń okazała się szczerą i wierną przyjaźnią, aby nowi nauczyciele byli wymagający, sprawiedliwi i pełni zrozumienia. Z nami, z nauczycielami i naszą szkołą zaś zachowajcie miłe wspomnienia i w myśl słów Gabriela Margueza „Nie płaczcie, że coś się skończyło, tylko uśmiechajcie się, że Wam się to przytrafiło.”
Wychowawczynie klasy VI i III gimnazjum