Wielkopolska to jeden z najstarszych regionów historycznych Polski. Charakteryzuje się jedynymi w swoim rodzaju instrumentami muzycznymi. Najbardziej popularne w tym regionie są dudy, kozioł i siesieńki. Warto podkreślić, że poza Wielkopolską dudy można spotkać jedynie na Podhalu i Żywiecczyźnie. Naukę gry na tego typu instrumentach rozpoczynało się od siesieniek, które były wyrabiane specjalnie do tego celu. Po zakończonej nauce można było sięgać po dudy ewentualnie kozła.
Dudy były w Polsce instrumentem powszechnie używanym przez wszystkie stany. Zostały przeniesione z Azji do Europy w średniowieczu i włączone do europejskiego instrumentarium ludowego, szczególnie popularne są do dziś w ludowej muzyce m.in. szkockiej, bułgarskiej i irlandzkiej.
W Polsce, w zależności od regionu, są nazywane kozłem, gajdami lub kozą. Są popularnym instrumentem ludowym Podhala, Beskidu Żywieckiego, Śląskiego, Śląska Cieszyńskiego a przede wszystkim Wielkopolski.
Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, dziedzictwa kulturowego, stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i narodowej w zjednoczonej Europie.
Tak opowiadał pan Artur Witczak – dudziarz z Wielkopolski, który 16 listopada 2012r. gościł w naszej szkole. Wraz z panią Anną Gałczyńską zaprezentował ludowe instrumenty muzyczne i typowy strój ludowy naszego regionu. Pan Artur Witczak gra na swoim instrumencie zaledwie od dwóch lat, ale już teraz jest uważany za jednego z najlepszych muzyków ludowych w kraju.
Dudy pana Artura Witczaka są jedynym na świecie autentycznym instrumentem tego rodzaju. Mają ponad 80 lat. Zbudowane są ze skóry cielęcej. Aby zagrać na takim instrumencie, prawym łokciem trzeba dusić zbiornik powietrza, zmieniać poziom powietrza i wtłoczyć je do stroików w piszczałkach, a lewą ręką należy regulować poziom powietrza w skórzanej „torbie”.
Pan Artur sam konserwuje swój instrument, odnawia też dudy innych muzyków. Jest laureatem wielu nagród. Na 46 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, w kategorii solistów instrumentalistów zajął III miejsce oraz w konkursie „Duży – Mały”, w grupie instrumentalistów wraz ze swoją uczennicą zdobył wyróżnienie.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy po wysłuchaniu krótkiego wykładu mogli uczestniczyć w mini – warsztatach, tj. nauka gry na instrumentach oraz nauka i wspólne śpiewanie piosenki ludowej. Pan Artur Witczak zakończył spotkanie grając na dudach wiązankę tańców wielkopolskich.
Mamy nadzieję, że „zaraził” naszych uczniów muzyką ludową, ponieważ spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Serdecznie dziękujemy państwu Annie Gałczyńskiej i Arturowi Witczakowi za przybycie i niezwykłą lekcję muzyki ludowej – koordynatorzy spotkania Marlena Pilarczyk, Renata Szlenkier.