11 listopada

Pogorszenie się sytuacji życiowej wszystkich Polaków, całkowita utrata suwerenności, usunięcie Polski z mapy Europy i świata, to tylko trzy ogromne skutki działań państw zaborczych w naszej Ojczyźnie. Taki obraz rzeczywistości trwał przez 123 lata, aż do 11 listopada 1918r., kiedy to Józef Piłsudski uzyskał od Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem polskim, data ta jest traktowana jako dzień odrodzenia się ducha narodowego.

W jej rocznicę organizowane są różne święta patriotyczne, takie jak uroczysta zmiana warty i wojskowe defilady. W trakcie obchodów uroczystości rozbrzmiewa „Mazurek Dąbrowskiego” i inne pieśni patriotyczne. Na domach i ulicach powiewają biało-czerwone flagi. Tego dnia wspominamy odważnych bohaterów, którym nasza Ojczyzna zawdzięcza niepodległość. Uczniowie z Zespołu Szkół w Tłokini Wielkiej pod opieką pań, Izabeli Krupińskiej, Urszuli Borwik, Marleny Pilarczyk i Renaty Szlenkier z tej okazji przygotowali uroczystą akademię, na którą zaprosili wszystkich swoich kolegów, koleżanki i nauczycieli. W uroczystej atmosferze, z barwami narodowymi na piersi i umieszczonymi wokół siebie znakami niepodległej Polski przypomnieli burzliwe dzieje naszego państwa z XVIII i XIX wieku. Recytowali wiersze i odśpiewali przejmujące pieśni, które tchnęły w zebranych ducha patriotyzmu. Wszyscy zdali sobie sprawę, że mamy szczęście, iż współcześnie żyjemy w kraju, w którym w imię wolności i godności ludzkiej nie musimy podejmować dramatycznych wyborów.

To wystąpienie swoim wydźwiękiem zmusiło zebranych do głębokiej refleksji. W jego trakcie zadano pytanie czy starczyłoby nam odwagi i wiary w tak szlachetną i ofiarną postawę wobec Ojczyzny, którą charakteryzowali się ówcześni Polacy? Odpowiedź na nie jest indywidualną kwestią każdego z nas. Uczniowie przypomnieli nam, że trzeba pamiętać i oddawać hołd tym ludziom, którzy w czasie zaborów, wojen, walk o wolność okazali tak bezgraniczne oddanie Polsce, którzy gdy przyszła taka potrzeba nie wahali się złożyć najwyższej ofiary. Zaznaczyli również, że wolność i niepodległość nigdy nie są dane raz na zawsze – musi się o nie starać każde pokolenie, także My! Za tę lekcję patriotyzmu – dziękujemy. Obiecujemy również, że będziemy kultywować tradycje patriotyczne.

W związku z tym społeczność szkolna z pocztem sztandarowym, panią dyrektor, nauczycielami uczestniczyła we mszy świętej za Ojczyznę w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba w Tłokini Kościelnej. Ponadto delegacja uczniów – harcerzy: Aleksandra Jopek, Julia Reksa, Piotr Banasiak z opiekunami, panią: Edytą Banasiak, Marią Jolantą Marciniak, Marleną Pilarczyk i rodzicami: p. Arletą Reksa i p. Janem Jopkiem reprezentowali szkołę podczas uroczystości w Opatówku. Wzięli udział w mszy świętej i złożyli kwiaty pod obeliskiem.

W sobotni poranek, tj. 10.11.2012r.ponad 120 zuchów, harcerzy i instruktorów wzięło udział w Rajdzie Niepodległości, zorganizowanym przez Hufiec ZHP Powiatu Kaliskiego. Rajd odbył się na trasie Skarszew – Biernatki. Trzynaście drużyn z powiatu kaliskiego wykonywało rajdowe zadania, w tym również drużyna z naszej szkoły w składzie: Aleksandra Banasiak, Aleksandra Bryła, Natalia Pilas, Julia Reksa, Aleksandra Jopek, Ewa Sobczak, Bartosz Dreczko i Kazimierz Rychter, pod opieką pań: Marii Jolanty Marciniak i Marleny Pilarczyk. Na półmetku rajdu odbył się uroczysty apel przy pomniku upamiętniającym pomordowanych przez hitlerowców  mieszkańców gminy. Rajd zakończył się w szkole podstawowej w Biernatkach, gdzie na uczestników czekał smaczny żurek i gorąca herbata. „Była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu, a jednocześnie miłe spotkanie przyjaciół spod harcerskiej lilijki” – tak podsumował tegoroczny rajd harcmistrz Jacek Kamiński, komendant hufca.

Zapraszamy do fotorelacji:

Przejdź do galerii powiązanej z artykułem