15 listopada uczniowie klasy IV i V wybrali się na wycieczkę do Opatówka, do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów na zajęcia pod tytułem „Jak powstaje i na czym polega teatrzyk Kamishibai? ”.
Podczas zajęć bibliotecznych dowiedzieli się, że Kamishibai to wywodząca się z Japonii technika czytania, opowiadania oraz prezentacji tekstu i ilustracji za pomocą drewnianego teatrzyku. Bajka jest prezentowana w drewnianej bądź papierowej skrzyni - butai, składa się z kartonowych planszy z ilustracjami, natomiast tył karty zarezerwowano na tekst, który czyta opowiadacz.
W dalszej części zajęć uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których tworzyli własne opowiadania związane z daną ilustracją.
Ważnym punktem każdego wyjazdu do Opatówka jest przybliżenie dzieciom lokalnej historii. Tym razem podczas spaceru uczestnicy wycieczki odwiedzili cmentarz parafialny, gdzie zatrzymali się przy grobach osób zasłużonych dla miejscowości: przy grobowcu rodzinny Gillerów, gdzie pochowany jest Stefan Giller- polski powieściopisarz, dramaturg, poeta, tłumacz, przy mogile Jerzego Popiela- lekarza związanego z Ośrodkiem Zdrowia w Opatówku oraz Doroty Ścigajłło- pielęgniarki i działaczki społecznej.
Następnie wycieczkowicze udali się do parku na zabytkowy mostek, wzgórze zamkowe, do centrum- pod pomnik wzniesiony w hołdzie poległym i pomordowanym mieszkańcom Gminy Opatówek w latach 1939-1945. Zatrzymali się także pod pamiątkową tablicą poświęconą braciom Agatonowi i Stefanowi Januaremu Gillerom, którzy urodzili się w narożnym domu przy Placu Wolności. Wizytę w Opatówku czwarto- i piątoklasiści ukoronowali smaczną pizzą w restauracji Oliwka.
Mała ojczyzna, jako przestrzeń najbliższa każdemu Polakowi, winna zajmować szczególne miejsce w życiu człowieka. Wspólna wyprawa przybliżyła uczniom historię i najważniejsze zabytki miejscowości, blisko której mieszkają. Sprawiła, że miło spędzili czasu na świeżym powietrzu, integrując się ze sobą.