233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

30 kwietnia uroczystą akademią uświetniono w naszej szkole rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość rozpoczęto od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania hymnu narodowego oraz hymnu szkolnego.

Akademia, przygotowana przez uczniów klas drugiej i szóstej wraz z wychowawczyniami p. Ewą Janiak i p. Agnieszką Madziałą, pomogła uświadomić nam, jak ważną rolę w czasach współczesnych pełni dokument jakim jest konstytucja. Uroczystość przybliżyła dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. Pokazała, że uchwalona w1791 roku konstytucja była najważniejszą z ustaw w Polsce, pierwszą w Europie i drugą na świecie. Przypomniano również o innych ważnych świętach majowych tj. o 1 Maja – Święcie Pracy i jednocześnie 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz o 2 Maja – Święcie Flagi.

Aby oddać radość majowego święta, uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni. Zaprezentowały się również najmłodsze dzieci z grupy Misiaczki. Ponadto uczniowie uświetnili swoje występy odtańczonym polonezem oraz przygotowanym specjalnie na tę okazję patriotycznym tańcem w wykonaniu drugoklasistów. Częścią dekoracji były rysunki wykonane przez klasy: pierwszą, drugą i trzecią.

Ta wyjątkowa lekcja historii, przeplatana utworami muzycznymi, skłoniła zgromadzonych do refleksji nad tym, iż Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem, a Konstytucja 3 maja była potwierdzeniem tej idei. Pokazała, że trzeciomajowe święto jest to dzień radości i dumy z osiągnięć Polaków.

Dziękujemy wszystkim uczniom za ich zaangażowanie i wkład w przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości. Święto Konstytucji 3 Maja to nie tylko czas na refleksję nad historią, ale także okazja do budowania wspólnoty i pielęgnowania naszych wartości narodowych.

Zapraszamy do fotorelacji:

Przejdź do galerii powiązanej z artykułem