Toruń – miasto Mikołaja Kopernika

15 września 2023r. uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Tłokini Wielkiej wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę szkolną do Torunia w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn Poznaj Polskę. O godzinie 11.00 dzieci rozpoczęły zajęcia warsztatowe - Laboratorium młodego naukowca w Centrum Nowoczesności ,,Młyn Wiedzy”, następnie udały się na zwiedzanie obiektu. Na parterze przywitało uczniów Wahadło Foucaulta. Główna idea tej ekspozycji to zademonstrowanie doświadczenia dowodzącego ruchu Ziemi wokół własnej osi. Tematem wystawy był ruch obrotowy i jego zastosowanie praktyczne, a także zjawiska z nim związane. Kolejna sala poświęcona była misji ,,Apollo 11”. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła wystawa interaktywna pt. „Rzeka”, gdzie uczniowie obejrzeli model koryta Wisły, najdłuższej rzeki Polski przepływającej przez Toruń oraz mieli możliwość zabaw przy stanowiskach umieszczonych wzdłuż jej biegu. Dodatkową atrakcją okazał się model statku, którym, według doniesień historycznych, pływali piraci grasujący dawniej po Wiśle. Dalej wycieczkowicze przenieśli się w świat ruchu i iluzji. Głównym tematem kolejnej ekspozycji były zjawiska fizyczne powodujące różne iluzje i efekty optyczne oraz zagadnienia fizyki związane z ruchem. „przeBudowa” to pomieszczenie z niebieskimi klockami nazywanymi Imagination Playground. Elementy systemu pozwalały na tworzenie dowolnych budowli i obiektów – od budynków, zamków, mostów poprzez tunele, akwedukty, po różnego rodzaju postacie. Służyły one dzieciom jako obiekty do wspólnej zabawy. Czwarte piętro zaoferowało dzieciom kolorową wystawę, przypominającą z wyglądu wielką układankę Tetris, która składała się z czterech części: „Główka pracuje”, „Mechaniczny plac zabaw”, „Pomyśl, zrozum, zrób” i „ Techno Świat”. Wystawę „Idee” stworzono z czterech stref. W pierwszej z nich „Sztuka i Piękno”, najbardziej interesującym eksponatem okazało się „Piękno Światłem Malowane”. Kolejne strefy poświęcono zagadnieniom z biologii oraz wynalazkom, które stworzył człowiek. Ostatnie piętro zaoferowało młodym ludziom przeniesienie się w przestrzeń kosmiczną. Po ,, miękkim lądowaniu” uczniowie pożegnali ten niezwykły obiekt i pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyli w dalszą drogę.

Na Starym Mieście odwiedzili Dom Legend Toruńskich, gdzie zgodnie z mottem tego miejsca „Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć!” starali się wcielić w różne postacie i razem z nimi przeżywać ich losy. Największe zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły legendy: ,,O wizycie króla Władysława Jagiełły i jego szpetnej przygodzie”, „O flisaku i żabiej pladze” oraz o Łotrze Szwedku. Prawdziwa podróż w czasie w niezwykłej scenerii wywarła na wycieczkowiczach duże wrażenie.

Zwieńczeniem wycieczki był udział w warsztatach w Żywym Muzeum Piernika, gdzie w magiczny sposób goście zostali przeniesieni do średniowiecza i pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznali rytuały związane z wypiekiem piernika. Z własnoręcznie przygotowanego ciasta, uformowanego przy użyciu drewnianych form i wypieczonego w zabytkowym piecu, powstały toruńskie specjały, którymi dzieci się zajadały. W międzyczasie drugo- i trzecioklasiści obejrzeli manufakturę z początku XX wieku. Zobaczyli oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form.

U schyłku dnia, po krótkim spacerze po toruńskiej starówce pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyli w drogę powrotną. Z pewnością jeszcze przez długi czas będą wspominać tę niezwykłą podróż.

Zapraszamy do fotorelacji:

Przejdź do galerii powiązanej z artykułem