Uczniowie klasy V i mitologia grecka

Któż z nas nie chciałby wybrać się do słonecznej Grecji? Cudownie byłoby w promieniach słońca oglądać piękne zabytki tego kraju, a słuchając morskich fal, smakować pyszne śródziemnomorskie potrawy. Uczniowie klasy V znają te marzenia i w związku z tym postanowili zabrać swoich kolegów ze szkoły i nauczycieli na południe Europy.

W ramach innowacji pedagogicznej ,,Lektury z pomysłem”, którą realizowali na lekcjach języka polskiego, przygotowali przedstawienie pt. „W mitologicznym labiryncie”. Zainspirowani mitami greckimi poznawanymi na zajęciach zapragnęli zmienić się w mityczne postacie i zaprezentować urok historii z ich udziałem.

Jeden z uczniów (Stanisław Sowa) w fantastyczny sposób przeniósł się do antycznej Grecji, tam okazało się, że nic nie wie o tym kraju i jego kulturze. Ten fakt odkryła Atena – bogini mądrości (Magdalena Pilas), która obiecała chłopcu wsparcie w powrocie do współczesności, ale najpierw musiał on znaleźć wyjście z mitologicznego labiryntu. W tym celu uczeń zmuszony był uzupełnić swoją wiedzę z tego zakresu. Różni bogowie obiecywali mu swoją pomoc. Wśród nich był między innymi Ares – bóg wojny (Franciszek Nowak), czy heros Herkules (Maks Trzęsała). Na swojej drodze uczeń spotykał inne postacie, w tym Zeusa (Kacper Waszak), Syzyfa (Hubert Kurowski), Hadesa (Jakub Zieliński), Posejdona (Maksymilian Sztrajt), Korę (Anita Kubiak), Herę (Natalia Garstka), Afrodytę (Agata Ciesielska), Orfeusza (Hubert Kurowski), Eurydykę (Maja Wielgosz), Hefajstosa (Kacper Waszak), Dionizosa (Szymon Mróz), Prometeusza (Przemysław Pawlak), Ariadnę (Agnieszka Bączkiewicz) oraz bachantki (Anita Kubiak i Maja Wielgosz). To właśnie Ariadna - córka króla Krety, odkryła przed nim tajemnicę labiryntu i pomogła mu przenieść się do przyszłości, czyli czasów współczesnych. Na zakończenie wszyscy aktorzy ukłonili się przed publicznością, która nagrodziła ich gromkimi brawami. Pani dyrektor zaś gratulowała uczniom występu i doceniła wkład pracy włożony w realizację inscenizacji.

Dzięki temu przedsięwzięciu piątoklasiści zdobyli mnóstwo wiadomości o mitach. Natomiast pozostali uczniowie z pewnością chętnie zapoznają się z tymi fantastycznymi opowieściami, które na stałe wpisały się w kanon tekstów literackich, który każdy czytelnik powinien znać.