Nasza szkoła włączyła się w 11. edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to inicjatywa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
To sytuacja Żydów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów, który jest poruszany podczas całorocznego programu towarzyszącego obchodom rocznicy wspomnianego wydarzenia. Akcja ,,Żonkile’’ dedykowana jest również cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.
19 kwietnia uczniowie klas I-VIII w czasie zajęć z wychowawcami poznali fakty związane z tą kartą historii naszego kraju. Dodatkowo przygotowali z papieru żonkile. Te wiosenne kwiaty są symbolem pamięci, szacunku i nadziei, ale ich wybór nie jest przypadkowy. Z symbolem powstania w getcie warszawskim wiąże się wzruszająca historia. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej – Marek Edelman - w każdą rocznicę tego wydarzenia dostawał żonkile od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta.
Za sprawą tej akcji udowodniliśmy, że hasło ,,Niech Łączy Nas Pamięć!” jest prawdziwe. Dopóki pamiętamy o tych, który ponieśli ofiarę, dopóty nasza ojczyzna będzie jednością.