Wizyta w Banku Centralnym w Poznaniu

26 stycznia b.r. uczniowie klas V, VI, VII i VIII wybrali się do Poznania. Głównym celem wycieczki była wizyta w Narodowym Banku Polskim oraz poznanie jego zadań, funkcji oraz specyfiki pracy, ponieważ nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „Złote Szkoły NBP”. Kilka godzin warsztatów z panią Izabelą Pietrzak – ekspertem w Wydziale Administracyjno – Organizacyjnym NBP - pozwoliło wszystkim na poznanie tego niezwykłego miejsca: jego historii, zadań i niezwykle ważnej roli jaką odgrywa. Dzięki warsztatom z pracownikiem banku wiemy, z czego wykonane są pieniądze, jak sprawdzać autentyczność banknotów oraz monet i kto je produkuje. Każdy z nas obsługiwał specjalne urządzenie, dzięki któremu w maksymalnym powiększeniu mogliśmy obserwować zabezpieczenia na polskich nominałach. Podczas wizyty w NBP w sali operacyjnej wymieniliśmy drobne pieniądze na wyższe nominały w bilonomacie. Chętni uczestnicy mogli stać się szczęśliwymi posiadaczami kolekcjonerskich monet. 

Po wizycie w banku przyszedł czas na odwiedzenie Muzeum Narodowego, w którym prezentowana była wystawa czasowa "Wielkopolska w monetach i medalach. Podróż przez tysiąclecie". To właśnie w Muzeum Narodowym mieliśmy okazję odwiedzić ekspozycję numizmatyczną.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer w Koronach Drzew. Konstrukcja kładki wykorzystuje leśny charakter Doliny Szklarki oraz ukształtowanie terenu, dzięki czemu mogliśmy wznieść się nad poziom terenu aż o 13 metrów.Po tylu niespodziankach wszyscy zrobili się głodni i zjedli obiad w galerii Malta.

Po posiłku czekały na wszystkich jeszcze dwie atrakcje: wizyta w PalmiarniPoznańskiej oraz spotkanie w Niewidzialnej Ulicy. To pierwsze miejsce pozwoliło ogrzać się w ciepłym klimacie oraz wyciszyć wśród egotycznej roślinności, natomiast w drugim czekały niezwykłe przeżycia za sprawą ludzi niewidomych, którzy w zupełnej ciemności pozwolili nam poczuć, dotknąć i zrozumieć ich świat. Gdy zgasło światło, wycieczkowicze musieli wykonywać codzienne czynności, które bez użycia wzroku były bardzo trudne.

Po wielu ciekawych doznaniach i atrakcjach uczniowie powrócili do swych domów.

Zapraszamy do fotorelacji:

Przejdź do galerii powiązanej z artykułem