Wiadomo, że wycieczki to coś, co uczniowie kochają najbardziej. Dlatego 21 września wybraliśmy się do Łodzi. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od spaceru po ulicy Piotrkowskiej. Pani przewodnik pokazała nam zabytkowe kamienice oraz oryginalne pomniki takie jak pomnik Juliana Tuwima, pomnik Reksia oraz pomnik Fortepian Rubinsteina. Dla podkreślenia związku miasta z dziejami polskiego filmu i kina w sercu miasta postanowiono stworzyć polski odpowiednik hollywoodzkiego "Chodnika Sławy" - Łódzką Aleję Gwiazd. Po parzystej (wschodniej) stronie alei podziwialiśmy gwiazdy reżyserów i operatorów, natomiast po stronie nieparzystej gwiazdy upamiętniające aktorów.
Po spacerze udaliśmy się do zoo i Orientarium, które jest najnowocześniejszym kompleksem w całej Europieprezentującym faunę i florę Azji Południowo-Wschodniej. Największe wrażenie zrobiły na nas karmienie słoni i ich kąpiel. Jeden z basenów jest przeszklony i przez ogromne okno mogliśmy obserwować podwodne harce wielkich ssaków, którym towarzyszyły różnokolorowe ryby. Podczas spaceru podwodnym tunelem nad naszymi głowami pływały ogromne płaszczki i rekiny.
Po wizycie w zoo i Orientarium zrobiliśmy się głodni i udaliśmy się do restauracji Pora Karmienia, aby nabrać sił na kolejne wojaże.
Popołudniu zawitaliśmy na warsztatach filmowych w Muzeum Kinematografii. Nie przypadkowo właśnie w Łodzi powstało takie muzeum. Łódź poprzez znakomitą i jedyną w Polsce szkołę filmową pełniła rolę centrum produkcji filmów od początków rozwoju kinematografii. W zbiorach muzeum znajdują się cenne i unikatowe urządzenia z okresu poprzedzającego wynalazek kina: latarnie magiczne, stereoskopy, zabawki optyczne. Oglądaliśmy również profesjonalne kamery filmowe i rzutniki. Opiekunowie ekspozycji uruchomili dla nas kinetoskop oraz fotoplastykon.
Ostatnim punktem naszej wycieczki było interaktywne Centrum Nauki i Techniki. Na prawie 8,5 tys.m² powierzchni w EC1 mogliśmy odkrywać trzy ścieżki edukacyjne. Pierwsza z nich dotyczy przetwarzania energii, druga rozwoju wiedzy i cywilizacji, a trzecia pozwala zgłębić tajemnice mikro- i makroświata.
Całodniowa wycieczka okazała się być niesamowitą dawką wiedzy oraz niezapomnianych wrażeń. Uczniowie klas IV, V oraz VI dziękują pani dyrektor Edycie Banasiak oraz opiekunom pani Beacie Rogali, pani Katarzynie Wybornej i pani Izabeli Krupińskiej za wspaniały dzień w Łodzi.