Uczniowie klasy VIII niejednokrotnie udowodnili, że są grupą specjalistów od realizowania innowacji pedagogicznych z języka polskiego. Jako przykłady takich działań można podać: Sąd nad Balladyną czy Obiad Czwartkowy z twórczością Ignacego Krasickiego. Jednak nigdy nie przeprowadziliśmy działań na tak dużą skalę jak w tym roku szkolnym.
Zapragnęliśmy odpowiednio uhonorować epopeję narodową, w tym celu postanowiliśmy wprowadzić do naszego planu lekcji co środowe ,,Spotkania z Panem Tadeuszem”. W każdy trzeci dzień tygodnia wspólnie czytaliśmy lekturę, słuchaliśmy jej audiobooka i wypełnialiśmy dotyczące każdej z ksiąg karty pracy, by lepiej przyswoić sobie zawarte w niej informacje. Po kliku miesiącach rzetelnej pracy dobrnęliśmy do dwunastej księgi, wówczas narodził się pomysł na zorganizowanie wydarzenia literackiego pt. ,,Event z Panem Tadeuszem”.
Wybrana przez nas data była, co tu dużo mówić, niezwykła – piątek 13 maja 2022r. Nie napawała ona optymizmem, więc od początku dnia dawał się nam we znaki stres. Podczas 4 i 5 godziny lekcyjnej ,,ożywiliśmy” tekst dzieła wieszcza. Do sali nr 23 przybyły postacie z lektury: Pan Tadeusz, Zosia, Ksiądz Robak, Telimena, Sędzia, Rejent, Asesor, Major Płut, Hrabia, Gerwazy, Jankiel, Podkomorzy i Maciej Dobrzyński oraz dworzanie i dwórki Soplicowa. W związku z zauważanymi przez nas analogiami wątków epopei z wątkami innych lektur obowiązkowych, zdecydowaliśmy się zaprosić na ucztę kilku bohaterów innych dzieł: Marka Winicjusza, Ligię, Latarnika, Żonę Modną, Marcina Borowicza. Zaszczyciły nas także swoją obecnością: pani dyrektor Edyta Banasiak, pani Anna Andrzejewska, pani Wiesława Giercarz, pani Agnieszka Madziała, pani Katarzyna Wyborna.
Jak cała innowacja nietypowy był również sam event. Po zajęciu miejsc przy stole wedle staropolskich obyczajów gospodarz uczty prosił panie nauczycielki o podejście do specjalnego stołu, na którym znajdowały się karty ponumerowane od I-XI. Na każdym arkuszu znajdował się zatytułowany przez nas inny wątek z ,,Pana Tadeusza”. Po odczytaniu tytułu karty, goście wstawali i prowadzili ze sobą dialog niczym zawodowi aktorzy. Na końcu Pani Izabela Krupińska, (której serdecznie dziękujemy za ogrom pracy włożonej w organizację przedsięwzięcia) zaprezentowała zgromadzonym niespodziankę – kartę o numerze XII, pod którą kryła się zapowiedź pełnego nostalgii dialogu dwóch wielkich poetów – Cypriana Kamila Norwida i Adama Mickiewicza. Mistrzowie prowadząc dialog, przeplatany cytatami z antycznego artysty Horacego, wyrazili tęsknotę za ojczyzną oraz nadzieję na to, że studiująca ich teksty młodzież zachowa o nich pamięć. Całe wydarzenie przebiegło w atmosferze prawdziwie szlacheckiej gościnności. Na końcu pani dyrektor stwierdziła, że tak niecodzienne powtórzenie wiadomości dotyczących lektur szkolnych będzie dla nas dużą pomocą w przygotowaniu do nadchodzącego egzaminu.
Cezary Dolny