Podążając śladem młodszych kolegów, uczniowie klas VI, VII, VIII naszej szkoły 20 kwietnia 2022r. wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Nie była to jednak zwyczajna podróż, młodzież oraz ich opiekunki postanowili odwiedzić miejsca związane z bohaterami i wydarzeniami ze szkolnej lektury - ,,Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.
Pierwszym przystankiem na trasie niezwykłej wycieczki był Ogród Saski, w którym to odbyła się gra terenowa ,,Serwus! Idziemy z odwagą”, zorganizowana przez panią przewodnik Klaudię Mróz. Wszyscy bardzo zaangażowaliśmy się w poszukiwanie zadań i ich rozwiązywanie. Zgodnie stwierdzamy, że taka forma aktywności w przystępny i pobudzający do myślenia sposób przypomniała nam najważniejsze wątki powieści. Następnie podczas uroczystej zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w atmosferze zadumy oddaliśmy hołd wszystkim tym, którzy zginęli w obronie kraju.
Później nastąpił przejazd w okolice warszawskiego Arsenału. Tam pani przewodnik szczegółowo omówiła przebieg akcji ,,Meksyk II”, którą uczniowie znają z lektury jako ,,akcję pod Arsenałem”.
Kolejnym punktem programu była wizyta w jednym z miejsc katowana bohatera - Jana Bytnara ,,Rudego”, muzeum więzienia ,,Pawiak”. Naziści, będący mistrzami zacierania śladów po swoich zbrodniach, nie pozostawili po miejscu śmierci i tortur niczego oprócz piwnicy oraz niewielu materiałów źródłowych. Dzięki staraniom i ogromnej pracy historyków z Muzeum Narodowego w Warszawie wystawione eksponaty nikogo nie pozostawiały obojętnego na ten fragment naszej historii.
Następnym miejscem na trasie wycieczki było Mauzoleum Walki i Męczeństwa w podziemiach budynku Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zarówno wideokronika, jak i autentyczne napisy na ścianach wydrapane przez więźniów tworzą niesamowity klimat. To miejsce, gdzie bestialsko katowano Jana Bytnara zrobiło na nas ogromne wrażenie, bo dla wielu z nas ,,Rudy” to ulubiony bohater ,,Kamieni na szaniec”.
Ostatnim punktem naszej wyprawy był cmentarz wojskowy na ulicy Powązkowskiej, gdzie złożone zostały ciała bohaterów lektury i nie tylko. W alei brzozowych krzyży pozwoliliśmy sobie na chwilę zadumy i złożenie zniczy na grobach ,,Zośki” ,,Alka” i ,,Rudego” oraz poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Droga powrotna minęła w dobrej atmosferze. Cieszymy się z tego powodu, że mogliśmy uczcić bohaterów walki o wolność naszego kraju oraz z faktu, że mieliśmy możliwość ,,dotknąć” historii. Jesteśmy wdzięczni naszym nauczycielom, iż dbają o nasz wszechstronny rozwój. Zachowując wspomnienia z tego wyjazdu, z zapałem zabraliśmy się do planowania następnej wycieczki.
Cezary Dolny