Dzisiejszy apel poświęcamy także obchodom nowego święta patriotycznego - 27 grudnia obchodzić będziemy po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Powstanie, którego celem był powrót Wielkopolski do Rzeczpospolitej po 123 latach zaborów.
Zaczęło się 27 grudnia 1918 r., było największym zwieńczonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była wizyta w Poznaniu wybitnego pianisty, męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego. Jego przyjazd 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. 27 grudnia 1918 roku Polacy zgromadzili się pod budynkiem Bazaru, w którym zatrzymał się Paderewski.
W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. Powstanie zakończyło się sukcesem.
Bohaterowie powstania 27 grudnia 1918 roku rozpoczęli zwycięski bój o polską przyszłość naszych ziem po wielkiej wojnie światowej. Wszystkie stany, ramię w ramię, podjęły ten zbrojny i organizacyjny zryw.
Jesteśmy mieszkańcami wielkopolski starajmy się więc poznawać i pielęgnować pamięć o bohaterach powstania wielkopolskiego.
Zachęcamy do wywieszenia 27 grudnia w domu flagi państwowej lub stosownego przyozdobienia okna, dla upamiętnienia naszej wielkopolskiej, zwycięskiej walki o wolność i niepodległość.