13 grudnia wspominamy jedną z kart historii. Mija 40 lat od wydarzeń, które dla współczesnych nastolatków są już tylko historią, zaś dla wielu dorosłych-ważnym okresem w biografii.
Wówczas był to trudny dla wszystkich czas. Nasz kraj nie był wolny, lecz uzależniony od Związku Radzieckiego. Narzucono nam system rządzenia nazywany komunistycznym.
W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze, działające pod kierownictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego, wprowadziły na terenie naszej Ojczyzny stan wojenny. O godzinie 6 rano w radiu, a w południe- w telewizji, generał poinformował o jego wprowadzeniu i ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
Pierwszą reakcją Polaków na słowa ,,stan wojenny” był szok, przerażenie, niepewność jutra. Atmosferę grozy potęgowały komunikaty radiowe i telewizyjne, obecność czołgów na ulicach, uzbrojonych patroli żołnierzy i milicji obywatelskiej.
W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w kampanii społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” poprzez zapalenie 13 grudnia w oknie świecy i wyrażenie solidarności z ofiarami stanu wojennego.
Okolicznościowy apel przygotowany przez klasę VII odbędzie się 16 grudnia tj. w czwartek.