Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przywitania eksperta p. Dawida Wybornego, który jest m. in. studentem 1. roku studiów magisterskich na kierunku Finanse, audyt i inwestycje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz członkiem koła zajmującego się podatkami.
Pan Wyborny rozpoczął od przedstawienia się oraz omówienia na podstawie prezentacji w programie Genial.ly najważniejszych zagadnień ekonomicznych dotyczących każdego z nas, takich jak:
-
budżet gospodarstwa domowego (definicja i jego główne aspekty);
-
pojęcia: dochód, wydatek, deficyt, nadwyżka kredyt, oszczędności, krzywa Engla, ograniczenia budżetowe, świadczenia socjalne, plan wydatków, skłonność do oszczędzania, konsumpcja, lokata, oprocentowanie lokaty, podatek Belki;
-
najczęstsze wydatki gospodarstwa domowego;
-
wyjaśnienie i omówienie krzywej Engla;
-
podstawowe źródła dochodów przeciętnego mieszkańca Polski;
-
zasady przestrzegania planu wydatków w różnych modelach rodziny;
-
informacja o sposobach na oszczędzanie pieniędzy;
-
model ekonomicznej teorii cyklu życia;
-
skłonność do oszczędzania i jej zależność od konsumpcji
-
pojęcie lokata i jej rodzaje;
-
oprocentowanie lokaty i jego wysokość w obecnych latach oraz 10 lat temu;
-
podanie wzoru na obliczenie wysokości procentu składanego;
-
zależność wysokości procentu składanego od podatku składanego.
Podczas spotkania między uczestnikami a prelegentem wywiązała się dyskusja o wpływie programów socjalnych na życie mieszkańców Polski. Zadaniem przedstawionym przez pana Wybornego było obliczenie procentu składanego przy określonych warunkach lokaty pieniężnej.
Prelekcja ta była wstępem do pierwszego etapu projektu Złote Szkoły NBP, zapewniła nam ona pewny start w realizacji zadań projektowych. Dzięki podstawowej wiedzy o zagadnieniach ekonomicznych przedstawionych nam przez naszego gościa znamy już pojęcia, dzięki którym każda następna rozmowa o ekonomii staje się dla nas łatwiejsza.
Autor Cezary Dolny
Link do prezentacji wykorzystanej podczas spotkania: